Čo je princípom hyperbarickej terapie?

prehľad aktuálnych informácií a historických faktov:

 • Hyperbarická komora v súčasnosti

  ad 1. Podstatou liečby v prostredí pretlakovej (hyperbarickej) komory je zvýšenie prísunu kyslíka chorým alebo poškodeným tkanivám ,do ktorých už kyslík prostredníctvom svojich prirodzených nosičov – červených krviniek – v potrebnom množstve preniknúť nemôže. Vystavenie Vášho tela miernemu pretlaku pri súčasnom dýchaní kyslíka zaručí, že kyslík ako životodarný plyn sa bude rozpúšťať aj v tekutej zložke krvi – v krvnej plazme – ktorá do chorých alebo poškodených tkanív prenikne. Princíp liečby kyslíkom v podmienkach zvýšeného okolitého tlaku je teda jednoduchý – poškodené tkanivá príjmu ďaleko viac kyslíka, čo je základnou podmienkou pre zlepšenie Vášho zdravotného stavu.

  Hyperbarická komora v súčasnosti - celý článok »»

 • História hyperbaroxie

  • V 19. storočí boli v Európe konštruované pneumatické inštitúty na spôsob vtedy obľúbených minerálnych kúpeľov. Bola skonštruovaná prvá komora umožňujúca operačné zákroky. V roku 1878 demonštroval Paul Bert toxické účinky kyslíka na CNS a v roku 1899 Lorrain-Smith toxické účinky na pľúcny parenchým.
  • V roku 1917 skonštruoval Dräger komoru pre liečbu dekompresnej choroby vznikajúcej následkom poklesu okolitého tlaku, ktorému je vystavené telo. Riziku dekompresnej choroby sú dnes vystavení najmä potápači, letci, astronauti (kozmonauti) a pracovníci v kesónoch (dutý kváder bez dna, ktorý sa používa v stavebníctve)
  • V roku 1918 Cunningham sprevádzkoval prvú, takmer 30 m dlhú, klinickú komoru. Neskôr v roku 1928 sa pod jeho vedením uskutočnila výstavba vôbec najväčšej komory v novodobej histórii - tzv. Steel Ball Hospital.

  História hyperbarickej medicíny - celý článok »»

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie